Pokonać depresję

Jak pokonać depresję

Kiedy całe dotychczasowe życie zaczyna sprawiać ból, a to co cieszyło przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie można mniemać, że dotknęła nas jakaś niedobra passa. Niestety, nie zawsze jest do chwilowy spadek nastroju. Niektóre sytuacje życiowe potrafią zburzyć cały dotychczasowy spokój i wprowadzić wyłącznie ciemne kolory do naszego życia. Depresja nie zna ograniczeń wiekowych, ani statusowych.

Dopada osoby w różnym wieku, o różnych pozycjach społecznych. Znamienite jest to, że jest niczym larwa wygryzająca z nas wszystko co było motorem życia. Pomału acz skutecznie odbiera chęć do wszystkiego. Wahania nastrojów są coraz większe i przypominają spadanie w przepaść. Początkowo czuje się rozdarcie, rozdrażnienie. Drastycznie spada samoocena oraz obiektywne spojrzenie na otaczający świat. Nierzadko dołączają się do tego używki, które mają niejako zagłuszyć to co boli. Brak wsparcia i pomocy sprawia, że problem dość szybko urasta do nieprawdopodobnych rozmiarów.

Odbiera kolejne rzeczy, a więc chory zaniedbuje swoją pracę, środowisko w którym żyje. Wykonuje na samym sobie niepokojący sabotaż przestając zwracać na siebie uwagę. Koniec końców przychodzą myśli samobójcze. Otoczenie, które styka się z chorym na depresję niestety nazbyt często trywializuje i nie dostrzega problemu. Wypowiada słowa, które nie mają absolutnie żadnego znaczenia, bo powiedzenie, że inni mają gorzej jest gwoździem a nie motywacją. Pomoc musi przyjść w porę, by nie doszło do tragedii. Im szybciej chory trafi do psychologa tym większa szansa na uporanie się z depresją. Jeśli przybrała ona drastyczniejsze formy, konieczna będzie wizyta i opieka psychiatry. Nie można traktować tego jako wstydliwą sprawę.

Regularne wizyty w gabinecie psychologicznym są w stanie odmienić ten czarno malowany świat. Skuteczna terapia nie trwa krótko, jednak pozwala na zmianę kierunku myślenia, na dotarcie do sedna problemu i uwolnienie się z depresji. Bardzo ważna jest obecność osób bliskich, okazujących miłość i wyrozumiałość.