zespół policystycznych jajników

PCOS – (polycystic ovarian syndrome) Zespół policystycznych jajników

Jednym z najczęściej występujących zaburzeń u kobiet w wieku rozrodczym jest Zespół Policystycznych Jajników. Jest on również najczęstszą przyczyną niepłodności, która związana jest z zaburzeniami jajeczkowania. Zarówno nieregularność miesiączek jak i jej wtórny brak są objawami zaburzeń owulacji. Przyczyna PCOS jest nieznana, jednak uwarunkowana genetycznie i nie jest usuwalna.

Objawy typowe dla zespołu policystycznych jajników:

W leczenie może pomóc terapia hormonalna. Polega ona na przyjmowaniu środków mających przywrócić regularne cykle. Zazwyczaj są to środki antykoncepcyjne, którymi na jakiś czas zostaje „uśpiona” praca jajników co obniża poziom androgenów i LH. Dzięki temu w jajnikach zaprzestają wytwarzać się torbiele co wpływa na zmniejszenie objętości jajników. Rozpoznanie PCOS nie jest wcale proste. Znaczącą rolę ma wywiad dotyczący pacjentki oraz jej rodziny. Zespół policystycznych jajników można określić zespołem uwarunkowanych genetycznie objawów fizycznych, endokrynologicznych i biochemicznych. Według kryteriów Rotterdamskich od 2003 roku do kwalifikacji pacjentek przyjmuje się warunkowe występowanie przynajmniej dwóch z wymienionych symptomów:

Objawy endokrynologiczne charakterystyczne dla PCOS:

Objawy fizyczne charakterystyczne dla PCOS:

Objawy biochemiczne charakterystyczne dla PCOS:

Przy diagnozowaniu zespołu policystycznych jajników wykonuje się badania hormonów:

Leczenie zespołu policystycznych jajników od momentu potwierdzonej diagnozy jest dożywotnie. Pacjentka pozostaje pod stała opieką endokrynologa, wykonuje kontrolne badania oraz przyjmuje zalecone leki. Należy też zwrócić uwagę na prawidłową dietę oraz aktywność fizyczna, która od zawsze wpływa pozytywnie na nasze zdrowie.